Kontakt: + 48 799 721 649

kontakt@termhaus.com

7.00-16.00

Poniedziałek-Sobota

 

FOTO: Wolf Gmbh

Perfekcyjnie dopasowany do Ciebie

W jaki najlepszy sposób możemy "uzbroić" swój dom w instalacje, żeby żyło Nam się

lepiej i taniej (energooszczędnie) ?

                     

Nasi Klienci zawsze stoją przed wyborem systemu ogrzewania.

Zazwyczaj walczą z pytaniem czy będzie to gaz, czy pompa ciepła?

Każdemu z nich odpowiadam, że jeden jak i drugi system jest bardzo dobrym wyborem, w zależności od tego jakie kto ma oczekiwania a najważniejsze uwarunkowania.

Co to oznacza?

Postaram się to wyjaśnić w sposób najbardziej przejrzysty i prosty.

Zacznijmy na początek od ogrzewania domu gazem. Wiele osób kupując swoją wymarzoną działkę, zwraca przede wszystkim uwagę na to, czy działka jest uzbrojona w media typu prąd, woda lub gaz.

I słusznie, ale nie do końca. Dlaczego? Wyjaśnimy to później.

No ale spójrzmy na to z tej strony, że posiadamy już na swojej działce przyłącze w postaci gazu i chcemy ten fakt wykorzystać.

Zapewne czytasz gdzieś w internecie, rozmawiasz ze znajomymi, kto ile płaci za ogrzewanie gazem i jak ma wykonaną instalacje - jaki kocioł, jaka instalacja itp.

Odpowiadam wszystkim osobom, które myślą o zamontowaniu w swoim domu ogrzewania gazowego:

z czystym sumieniem polecam to rozwiązanie! Gwarantuje, że instalacja wykonana z zaleceniami w naszym systemie przy ogrzewaniu gazowym jest również energooszczędna. Dla przykładu domy o powierzchni 150-250m przy włączonym ogrzewaniu i ciepłej wodzie w miesiącach od października do kwietnia to koszt rzędu około 300-400zł miesięcznie (stan na zimę rok 2018/2019).

Czy to dużo, czy mało? Odpowiedz sobie sam. Każdy zna swój budżet i wiele na ile może sobie pozwolić.

     Poniżej wypisałem kilka zalet i wad ogrzewania gazowego, żeby rozwiać jakiekolwiek wątpliwości:

                         

 • Zalety

  • Wysoka wydajność paliwa dzięki zastosowaniu technologii spalania kondensacyjnego.

  • Urządzenia grzewcze są kompaktowe i nie zajmują dużo przestrzeni.

  • Nie ma konieczności zapewnienia miejsca składowania dla paliw, co pozwala na oszczędność dużej ilości miejsca szczególnie w przypadku nowych budynków lub remontów.

  • Nowoczesne urządzenia gazowe mogą być stosowane także bez przyłącza gazu. W takim przypadku rozwiązaniem będzie gaz ciekły.

  • Istnieje możliwość uzyskania dopłaty w celu obniżenia kosztów inwestycji.

  • Możliwość połączenia z instalacją solarną.

  • Dobry stosunek parametrów do ceny, także w przypadku remontu.

                      

 • Wady

  • Gaz jest w przeważającej ilości paliwem importowanym.

  • Ceny gazu będą w dłuższej perspektywie wzrastać.

  • Gaz ziemny to ograniczony zasób naturalny.

  • Nie ma możliwości nagromadzenia zapasu w okresie niskich cen, chyba, że mamy do czynienia z dużym zbiornikiem gazu.

                        

Przejdźmy teraz do omówienia wyboru pompy ciepła jako źródła ogrzewania w Twoim domu.

No i teraz zazwyczaj pojawia się kluczowe pytanie..

Czy pompa ciepła to dobry wybór do naszego "zimnego klimatu" który mamy w Polsce?

Nie bierzemy tutaj pod uwagę oczywiście obecnej zimy, która postanowiła nam w tym roku zrobić psikusa i poszła sobie gdzie indziej... ;)

Odpowiedź na pytanie powyżej brzmi: jak najbardziej pompa ciepła to rozwiązanie odpowiednie dla Polski. Dotyczy to pompy ciepła typu powietrze-woda, która jest najbardziej "wrażliwa" na niskie temperatury i która jest najczęstszym wyborem jeżeli chodzi o pompy ciepła w budownictwie mieszkaniowym.

W zakładce NEWS można znaleźć na temat pomp ciepła ciekawe artykuły i tam dowiedzieć się szczegółowo więcej jak to wszystko wygląda.

Zapraszam wszystkich do lektury.

Z mojej strony mogę zapewnić, że jeżeli rozważasz wybór pompy ciepła jako źródło ogrzewania w Twoim domu to jest to bardzo dobry i przyszłościowy wybór!

Nie chcę tutaj dyskredytować kotła kondensacyjnego na poczet pompy ciepła i nie zamierzam tego robić. Chcę po prostu przedstawić klarowną opinię na temat wyboru pompy ciepła.

Zacznę od tego, że nie musimy się obawiać o to, że na naszej "upatrzonej " działce nie ma gazu i zbyt dużo będzie kosztować wykonanie przyłącza. W tym przypadku wszystko przemawia za pompą ciepła bez dyskusji.

Następną ważną rzeczą jest jej energooszczędność - współczynnik COP.

 Jest to współczynnik wydajności, wyrażający stosunek ilości dostarczonego ciepła do naszego domu, do ilości energii elektrycznej zużytej przez pompę. Im COP jest większy, tym uzyskanie tej samej ilości ciepła wymaga mniejszego nakładu w postaci energii elektrycznej, za którą płacimy.

Najprościej można to wyjaśnić tak: z 1kW energii elektrycznej otrzymujemy od 4-6kW energii cieplnej.

Montując w swoim domu dodatkowo dobrze dobraną instalację fotowoltaiczną "żyjemy za darmo".

Nie wydajemy pieniędzy na ogrzewanie, ciepłą wodę oraz prąd. Interesuje nas wtedy tylko rachunek za wodę zimną i kanalizację.

Kolejną korzyścią płynącą z wyboru pompy ciepła na źródło ogrzewania jest fakt, że możemy nią w lato "schłodzić" dom.

Specjalnie ująłem wyraz schłodzić w (") ponieważ nie da się schłodzić całego domu tak efektywnie jak przy pomocy klimatyzacji (rzecz jasna zamontowanej w każdym pokoju). Już wyjaśniam dlaczego?

Problem z chłodzeniem pompą ciepła jest taki, żeby zrobić to najbardziej wydajniej potrzeba zamontować dodatkowo np. klima konwektory (są to takie grzejniki z wentylatorem) lub zrobić to przy pomocy specjalnego systemu chłodzenia płaszczyznowego - sufitowego. Podłogówka się zbytnio do tego nie nadaje, ponieważ jak wiadomo ciepłe powietrze idzie do góry a chłodniejsze zawsze zostaje niżej. Wygląda to tak, że poruszamy się w lato na bosaka po zimnej podłodze (niezbyt przyjemne uczucie). Można zwiększyć efektywność tego rozwiązania, ale musimy użyć do tego pokojowych wiatraków elektrycznych skierowanych w stronę podłogi, co by nam pomogły podnieść i ruszyć chłód z podłogi do góry na resztę pomieszczenia. Czy to takie dobre rozwiązanie? Aha no i jeszcze jedno najważniejsze - skraplanie się podłogi.

Przy wykorzystaniu podłogówki do chłodzenia musimy pilnować tzw. punktu rosy. Jest to nic innego jak temperatura której nie możemy obniżyć na podłogówce do chłodzenia pomieszczeń. Wynosi ona przy 30 stopniach ciepła na zewnątrz około 18-20 stopni na wodzie w podłogówce.

Lepszym rozwiązaniem jeżeli chodzi o chłodzenie są klima konwektory (moje zdanie jest takie, że sprawdzają się dobrze tylko do chłodzenia a nie do energooszczędnego grzania domu jeżeli komuś nie przeszkadza dźwięk w pokoju cichego wentylatora).

Najlepszym rozwiązaniem są płyty sufitowe (chłodzenie płaszczyznowe) z systemem rurek jak w podłogówce tylko o mniejszej średnicy. Montujemy takie systemy w Niemczech i z czystym sumieniem powiem, że jest to bardzo fajne i najlepsze rozwiązanie, jeżeli myślimy o efektywnym chłodzeniu pompą ciepła swojego domu. Na rok 2019 koszt 1m takiej płyty to około 92 Euro (brutto). Każdemu klientowi wybierającemu pompę ciepła na źródło ogrzewania zawsze udzielamy informacji na temat możliwości instalowania takiego systemu.

Nie wolno zapomnieć, że w tym przypadku też obowiązuje punkt rosy ale sprawność takiego systemu w porównaniu do podłogówki jest nie do porównania. Jak wiadomo z fizyki: chłodniejsze powietrze będzie nam przyjemnie opadać z sufitu ku podłodze dając efekt przyjemnego chłodu i dodatkowo nie wysusza nam to powietrza wewnątrz pomieszczenia (przyp. klimatyzacja).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                          (system chłodzenia płaszczyznowego - sufitowego)

 

Poniżej wypisane kilka zalet i wad pomp ciepła:

                        

 • Zalety

  • Bardzo wysoki stosunek pomiędzy zużytą i uzyskaną energią.

  • Niskie koszty poprzez wykorzystanie bezpłatnej energii naturalnej oraz specjalnych taryf prądowych.

  • Czyste źródło energii - możliwość wyeliminowania komina.

  • Odwracalne pompy ciepła pozwalają na chłodzenie budynku. 

  • Technologia ta przyczynia się do zmniejszenia zużycia paliw kopalnych.

  • Technologia przyjazna dla środowiska naturalnego.

  • Energia elektryczna jest w coraz większym stopniu odzyskiwana. To samo dotyczy pompy ciepła.

  • Szczególnie wysoka skuteczność w przypadku ogrzewania płaszczyznowego (ogrzewanie podłogowe, ścienne) i chłodzenia płaszczyznowego (chłodzenie sufitowe).

                        

 • Wady

  • Instalacja jest zależna od warunków terenowych (np. jakość wody gruntowej lub typ terenu).

  • Początkowo wysokie koszty (lecz niezwykły potencjał do oszczędzania).

  • W przypadku słabej jakości pomp ciepła powietrze-woda, wentylator powodować może uciążliwy hałas.

 

 

                                                

O tym, czy system będzie energooszczędny decyduje kilka czynników:

 • dobór odpowiedniej mocy źródła ciepła,
 • wysoka jakość pompy ciepła, kotła kondensacyjnego oraz materiałów do wykonania instalacji,
 • poprawnie wykonana instalacja ogrzewania/chłodzenia płaszczyznowego - podłogowego, ściennego lub sufitowego,
 • rodzaj wylewki (najlepsza jest posadzka anhydrytowa do ogrzewania podłogowego - do 25% oszczędności na ogrzewaniu),
 • wykonanie wentylacji mechanicznej tzw. rekuperacji - oszczędność na ogrzewaniu do 30%, (odzysk wyrzucanego ciepła 95%)
 • instalacja wykonana w systemie Smart Home,
 • poprawnie wykonana termoizolacja budynku,

 

 

System SmartHome jest bardzo ważnym czynnikiem, ponieważ dzięki niemu możemy zarządzać  naszym domem w sposób inteligentny,

a co za tym idzie energooszczędny.

          W   Systemie TermHaus             używamy produktów firmy

oraz systemu WOLF Smart Set, który zarządza z poziomu aplikacji pompą ciepła lub kondensacyjnym kotłem gazowym oraz rekuperacją firmy WOLF GmbH przy pomocy telefonu, tabletu lub komputera.

Jest to bardzo fajne i przyjazne w obsłudze rozwiązanie, dzięki któremu możemy zarządzać swoim domem nawet podczas naszej nieobecności lub bez potrzeby wstawania do sterownika BM-2 znajdującego się na ścianie w salonie lub korytarzu. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                      

 

                                                        Drugim systemem jest System SMART HOME firmy

 

Wygląda to w ten sposób, że instalowana jest w domu tzw. uniwersalna bramka internetowa sieci ZigBee

 

 

 

 

oraz w każdym pomieszczeniu ( pokój, sypialnia, kuchnia, łazienka itd.) zamontowany jest na ścianie programowalny termostat np. taki jak ten:

 

 

 

 

 

za pomocą którego nastawiamy w każdym pomieszczeniu niezależnie temperaturę w zależności od upodobań przebywającej w nim osoby. Jak wiadomo jedni wolą mieć chłodniej inni cieplej. Możemy również zaprogramować dane pomieszczenie według godziny i tygodnia:

np. wstajemy do pracy lub szkoły o godz 6.00 i chcemy żeby w pokoju zaraz po wyjściu z łóżka przywitała nas ciepła podłoga i temperatura w okolicy 22-23 stopni Celsjusza.

Zaraz po wyjściu z domu np. o godz 7.00 lub 8.00 temperatura obniża się automatycznie do poziomu 20 stopni Celsjusza.

I tak samo po powrocie z pracy czy szkoły o godz 16.00 temperatura wraca do poziomu np. 22 stopni Celsjusza. Najważniejsze w ustawianiu programu tygodniowego jest ustawienie godziny o której kładziemy się mniej więcej spać.

Przykład:  od godziny 22.00 do godz. 6.00 rano chcemy żeby temperatura automatycznie obniżyła się do poziomu 20 - 19 stopni Celsjusza dzięki której będziemy mogli się bardzo dobrze wyspać.

Wiem to z doświadczenia, w domu gdzie obecnie mieszkam z rodziną mamy poustawiane termostaty w nocy na temperaturę 20 stopni i śpi się wtedy "jak małe dziecko" ;)

Każdy z Nas wie, że najgorzej się śpi zawsze jak jest w nocy za gorąco.. człowiek się wierci, odkrywa i sen nie jest taki jaki być powinien.

Co jest takiego ważnego oprócz ustawiania temperatury w pomieszczeniu? 

Następną bardzo ważną rzeczą przyczyniającą się do energooszczędności jest komunikacja systemu Salus SMART HOME.

Wygląda to w ten sposób, że jeżeli zostanie w którymś z naszych pomieszczeń w naszym domu  osiągnięta temperatura do poziomu zadanej w danej chwili np. w kuchni mamy nastawione 21 stopni a w łazience 23 stopnie i zostaną te wartości osiągnięte przez grzanie podłogówki, to wtedy automatycznie termostat zawieszony na ścianie w każdym z tych pomieszczeń wysyła sygnał do listwy sterującej

        zamontowanej w skrzynce z rozdzielaczem podłogówki, a ta listwa podaje sygnał do siłowników na rozdzielaczu ..

 

 

 

 

i wtedy następuje wyłączenie grzania w danym pomieszczeniu. Ostatnią bardzo ważną czynnością systemu jest wysłanie w fazie końcowej (tzn. w tym czasie, kiedy wszystkie pomieszczenia w domu nagrzały się do zadanej temperatury) sygnału do pompy ciepła lub do kotła gazowego o tym, że nie potrzeba wytwarzać dalej ciepła. W skrócie można to ująć tak, że nic w naszym domu nie działa jeżeli nie ma takiej potrzeby. Inaczej mówiąc nie tracimy  energii w chwili kiedy jest wystarczająco ciepło, a to przyczynia się do zaoszczędzenia pieniążków w naszym rodzinnym budżecie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na koniec dodam jeszcze, że bardzo fajną rzeczą jest możliwość zainstalowania aplikacji Salus SMART HOME na telefonie, laptopie lub tablecie, dzięki której możemy sterować każdym z pomieszczeń wtedy, gdy nas nie ma w domu. Są jeszcze inne ciekawe rozwiązania występujące w tym systemie ale o nich rozmawiam zawsze z klientem przy okazji omawiania każdego domu osobno.

                                           

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej kliknij na logo firmy WOLF GmbH lub Salus Controls znajdujące się powyżej lub na samym dole obok pozostałych firm z którymi współpracujemy przy tworzeniu Systemu TermHaus

 

  

 

Przede wszystkim na   System TermHaus        składają się dwa czynniki:

 • są to, wysokiej jakości materiały i produkty użyte do stworzenia instalacji, takich firm jak:

 

 

 

 

 

 

 

 

 • oraz profesjonalna jakość udzielanych przez nas usług, wykonanych z przestrzeganiem zasad i norm rynku europejskiego.

Jak wygląda nasz system, z czego się składa i dlaczego jest taki energooszczędny?

  

  

 Dowiedz się więcej